آموزش بازی سنتی در مدارس استرالیا

بازی های بومی استرالیا

 

بررسی پروژه آموزش بازی سنتی در مدارس استرالیا در سال ۲۰۱۱ بازی‌های بومی سنتی (TIG: Traditional Indigenous Games) از دوران استعمار در میان جزیره‌نشینان و جوامع بومی استرالیا مشاهده شده است. طبق نظر بسیاری از جامعه شناسان این بازی‌ها برگرفته از ﷼فرهنگ این جوامع بومی و منعکس کننده میراث فرهنگی و هویت اجتماعی آن‌هاست. این بازی‌ها نقش بسیار مهمی در زندگی کودکان ایفا می‌کرد و ابزاری بسیار موثر و قدرتمند در انتقال مهارت‌های زندگی و زنده ماندن آن‌ها بود. البته همچنان این بازی‌ها در میان این مردم رواج دارد و بیشتر با هدف سرگرمی، تقویت همبستگی اجتماعی، اشتراک‌گذاری و حفظ فرهنگ‌ها و انتقال دانش‌های سنتی انجام می‌شود.

 بازی پیوند دیروز و امروز

از سال ۲۰۱۱ در بعضی مدارس استرالیا طرحی اجرا شد که طبق آن در ساعات برنامه‌های تربیت‌بدنی مدارس ابتدایی، به دانش‌آموزان پایه‌های پنجم و ششم، بازی‌های بومی سنتی آموزش داده می‌شد. هدف از این پروژه برقراری ارتباط نزدیک بین ریش‌سفیدان و بزرگان جوامع بومی با دانش‌آموزان و آموزش فرهنگ بومی و محلی به آن‌ها بود.
برای انجام این پروژه ابتدا طی پنج هفته، دانش‌آموزان در ساعت‌های ورزش خود ۱۲ بازی برگزیده را انجام می‌دادند. در این مدت علاوه بر اجرای بازی‌ها، در مورد اهمیت آن‌ها و اثرگذاری مفاهیم مستتر بازی بر ماندگاری فرهنگ مردم جزیره برای دانش‌آموزان توضیح داده می‌شد. پس از این پنج هفته کارناوالی در شهر برگزار و همه بازی‌ها به همراه چند مراسم شاد و سنتی در آن اجرا می‌شد.

این فقط یک بازی نیست

پس از پایان این پروژه، در مورد میزان اثرگذاری آن و نظرات دانش آموزان در مورد بازی‌ها بررسی‌هایی صورت گرفت.
دانش آموزان به سه دلیل اصلی، از شرکت در این پروژه احساس رضایت داشتند:

یک_ تجربه بازی‌های جدید، بازی با دوستان در یک محیط گروهی و اشتراک‌گذاری فرهنگ‌های مختلف.

دو_ یکی از اصول آموزش که در برنامه آموزشی دانش‌آموزان دوره ابتدایی استرالیا آمده دعوت از دانش‌آموزان برای شرکت در فعالیت‌های فیزیکی مربوط به فرهنگ است. با بررسی‌های انجام شده پس از این پروژه، مشخص شد هر دو گروه دانش‌آموزان بومی و غیر بومی شرکت‌کننده در آن، از تجربه خود رضایت داشته‌اند. دانش‌آموزان بومی از این که با بازی‌های بومی در مورد فرهنگ خودشان آموخته‌اند، احساس غرور می‌کردند. دانش‌آموزان غیربومی نیز از این که با تنوع قومیتی جامعه خود و فرهنگ و شیوه زندگی آن‌ها آشنا شده‌اند، احساس خوبی داشتند.

سه_ یکی از مهم‌ترین نکاتی که در این بازی‌ها وجود داشت و دانش‌آموزان نیز به خوبی متوجه آن شده بودند، وجود مفهوم در کنار بازی بود. در این زمینه نقل قول یکی از دانش‌آموزان قابل توجه است: «این فقط یک بازی نیست… در آن نسبت به بازی‌های ما استرالیایی‌ها، مثل فوتبال یا کریکت، هدف بزرگ‌تری وجود دارد، زیرا مردم بومی برای یادگیری امورات زندگی مثل ماهیگیری یا پیدا کردن آب، آن را انجام می‌دهند. در واقع پشت هر بازی یک ماجرای جالب است که باعث می‌شود من از انجام آن لذت ببرم.»

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *