مدرسه بازی در گیم نت

 

 

شاید خیلی سخت باشد که یک نفر بتواند سرگرمی زندگی اش را تبدیل به فرصت کند اما غیرممکن نیست. آقای  مصطفی ضابط یکی از همین افراد است، یک گیمر حرفه ای که بعد از چندسال بازی های کامپیوتری، بازی را به سمت  آموزش و  تولیدمحتوا تغییر داده است.

ضابط، جوان دهه شصتی، کارشناسی نرم افزار خوانده و دارای گواهینامه بین المللی کارشناسی تبلیغات اینترنتی از آکسفورد انگلیس هم هست.

« از شروع نوجوانی در خانه کامپیوتر داشتیم اما استفاده از آن قوانین خاص خودش را داشت و ما حق  بازی کردن نداشتیم. اما همین سروکله زدن با کامپیوتر باعث شد تا من کم کم وارد دنیای نرم افزار و سخت افزار بشوم تا جایی در دوران دبیرستان برای تعمیرات و ارتقا سیستم و برنامه نویسی به گیم نت های سطح شهر  قم میرفتم و در ازای این تعمیرات، می نشستم و رایگان بازی می کردم. تا زمان دانشجویی نگاهم به بازی همان سرگرمی و لذت بود. تا روزی که پدر بزرگم به من گفت: ” مصطفی! از این بازی ها چیزی یاد بگیر، چیزی که به درد  اسلام بخورد.»

بعد از این تلنگر مصطفی به دنبال این سوال می رود که: از بازی چه چیزی می شود یادگرفت؟ جواب سوالش را در” آموزش” یافت. بنابراین ابتدا وارد حوزه نقد بازی شد و بعد در سال 94 گیم نت خودش را با نام “بازی سرای اکسیر” با شعار “اولین گیم نت پاک کشور ” راه اندازی کرد.

« قبل از اینکه بازی سرا را راه بیاندازیم دغدغه من این بود که محیط گیم نت یک محیط امن، سالم و مطمئن باشد که خانواده مطمئن باشد که این فضا از فحش و ادبی و بی احترامی به دور است برای همین با شعار ” اولین گیم نت پاک کشور کار شروع کردیم”.»

آقای ضابط پس از راه اندازی گیم نت،  طراحی سرفصل های آموزشی ذیل بازی را هدف اصلی خودش قرار داد. البته آقای ضابط فقط سراغ بازی های آموزشی نمی رود. او بچه ها را پای بازی های جذاب می نشاند و در مراحل مختلف آنها را با سوالاتی مواجه می کند تا  اهداف آموزشی در حوزه تاریخ، جغرافی، ریاضی و … برآورده بشود. یعنی از یک محیط کاملا غیرآموزشی در جهت آموزش استفاده می کند.

« بیشتر از 10 سال است که در حوزه  سواد رسانه کار می کنم. من و همکارانم در موسسه کهکشان سعی می کنیم به مردم آموزش بدهیم که از رسانه ی مهمی مثل بازی درست استفاده کنند. ظرفیت آموزشی فوق العاده ای در بازی ها وجود دارد. مفاهیم مختلف درسی مثل  تاریخ،  جغرافی ،  ادبیات و … . تیم مطالعات بازی کهکشان با بررسی بازی ها این مفاهیم را از دل آنها استخراج می کنند و در حین بازی به بچه ها آموزش می دهند. مثلا بازی ماین کرافت یک شبیه ساز در دنیای مجازی است که از طریق آن  معماری ،  کارگروهی و  سبک زندگی را به بچه ها آموزش می دهیم.»

مصطفی ضابط و اعضای گروهش در کنار آموزش مفاهیم مختلف بازی ها، به نقد و بررسی هر بازی و تشویق و آموزش نوجوانان به تولید محتوا و بازی نیز می پردازند و برای نوجوان شرح می دهند که هر بازی چه آسیب ها و چه مزایایی دارد.

همچنین در بازی سرای اکسیر صرفا مخاطب پسر مدنظر قرار نگرفته است و برای دختران هم سانس های اردویی و مربیان خانم در نظر گرفته شده است.

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *