تفریح برای همه؛ یادداشتی از جناب آقای حسن سلطانی، مدیر موسسه بابازی

سرزمین اسباب بازی؛ نمایشگاه دائمی عرضه و فروش اسباب بازی های ایرانی
22 تیر 1400
روایت لیگ بازی های رومیزی در مدرسه ارائه آقای محمدرضا رجبی
22 تیر 1400

تفریح برای همه؛ طرحی که دولت آقای رئیسی توان اجرای آن را دارد.

سال های ۹۷ و ۹۸ در مجموعه هم بازی اردوهای بازی محور خانوادگی زیادی با هدف تقویت روابط و انس بیشتر اعضای خانواده برگزار می کردیم. اردوهایی که باعث گرم تر شدن روابط والدین و فرزندان می شد. با این که اجرای این اردوها، کاری زمان بر وپرهزینه بود اما از هر نفر برای شرکت در اردوی یک روزه فقط ۲۰ تا ۲۵هزار تومان می گرفتیم، اما همین هزینه حداقلی هم برای بسیاری از خانواده های با دو یا سه فرزند هزینه زیادی به حساب می آمد. برای حل این مسئله بارها با مسئولین مختلف درباره هزینه های بالای اردوگاهی که مانع تقویت تفریحات خانوادگی است گفتگو کردم اما هیچ کدام به نتیجه نرسید.
این دغدغه بی نتیجه ماند تا اینکه سعید جلیلی در اوج مناظرات انتخاباتی امسال، اهمیت تفریحات خانوادگی را در سطح کلان تری مطرح و راهکار کارشناسی هم برایش ارائه کرد.
محورهای اصلی طرح دکتر جلیلی :
۱٫ به جای هزینه های هنگفت مقابله با آسیب های اجتماعی مانند طلاق و… ، تفریحات خانوادگی را تقویت کنیم تا انس و سرزندگی در خانواده ها بیشتر شود.

۲٫دولت و شهرداری ها، اقامتگاه ها و اردوگاه های تفریحی زیادی در شهرها دارند که در خوشبینانه ترین حالت، تنها یک سوم این ظرفیت ها استفاده می شود.اگر این ظرفیت ها به طور کامل در خدمت آحاد جامعه قرار بگیرد، سالی ۶۰ میلیون نفر می توانند به مدت ۳روز تفریح خانوادگی را تجربه کنند و همچنین سالی ۵۰۰هزار نفر از زوجین جوان می توانند سفر ۵روزه بروند.

۳٫ اجرای این طرح نیازمند بودجه خاصی نیست بلکه نیازمند سازماندهی و سیاستگذاری دولت است.

۴٫ تمامی اردوگاه ها و اقامتگاه های دولت و شهرداری ها در یک سامانه ملی ثبت شود تا آحاد مردم از شهرها و روستاهای مختلف بتوانند برای سفر ۳ روزه تفریحی ثبت نام کنند.

با توجه به تجربه هایی که در حوزه تفریح بدست آورده ام، یکی از طرح های تفریحی که در همین شرایط تحریمی دولت آقای رئیسی می تواند اجرا کند همین طرح است.
ناگفته نماند که این رویکرد در زمان تولیت آیت الله رئیسی در آستان قدس هم اجرا شد، با این تفاوت که بخشی از باغهای خاص آستان قدس به اردوگاه های دانش آموزی و ویژه بانوان تبدیل شد اما واقعیت این است که امکانات تفریحی دولت غیرقابل تصور است و اگر سازماندهی درستی با «محوریت خانواده» صورت گیرد شاید بتوانیم بستر کسب نشاط و سرزندگی را برای همه مردم ایران فراهم کنیم.